Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 18 ביקורות
×
עבודות עפר ופיתוח | השכרת כלי צמ'''ה - בולדוזר פיתוח - עבודות תשתית ועפר

עבודות עפר ופיתוח

עבודות עפר ופיתוח

הכשרת מגרשים, השכרת כלי צמ''ה, עבודות תשתית

אנו מבצעים בין היתר שירותים הקשורים בעבודות עפר ופיתוח.
עבודות אלו נעשות בעזרת כלי הצמ"ה שברשותינו ובזכות צוות עובדי החברה.

תוכן עניינים

מהן בכלל עבודות עפר?

עבודות עפר ופיתוח מבטאות למעשה את אחד השלבים היותר חשובים במהלך בנייה של גשרים, סלילת כבישים, בניית מבנים ועוד סוגים רבים של עבודות בנייה.

אדם מן המניין שיושב בביתו, סביר להניח שלא מקדיש יותר מדי זמן לחשוב על הקרקע עליה הבית שלו יושב, על הדרך בה הידקו, יישרו ואיזנו את הקרקע הזו, או על הדרך בה המבנה שלו מחובר אל הקרקע.

בכל סוג של הליך בניית מבנה ישנן עבודות שונות שהכרחיות לצאת לפועל על מנת שעבודת הבנייה תתבצע בצורה טובה. עבודות מהסוג הזה נקראות "עבודות עפר ופיתוח" והן מתבצעות על ידי חברות מקצועיות בעלות סמכות למתן שירותים מהסוג הזה.

לרוב עבודות עפר ופיתוח נעשות על ידי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) כבד, בין הכלים הללו נוכל למנות את הבאגרים, המכבשים, הדחפורים וכדו' – כולם מסייעים למטרה העיקרית: להכשיר את הקרקע למצב אופטימלי בו ניתן להתחיל את תהליך הבנייה.

באיזה כלים אנחנו משתמשים לעבודות עפר ופיתוח?

כמו כל עולם התעשייה והטכנולוגיה גם עולם עבודות העפר חווה צמיחה גדולה והתפתחות מרשימה. איך הדבר בא לידי ביטוי? בהתקדמות המכשור ואמצעי העבודה. אם לפני כמה עשרות שנים עבודות העפר התבצעות אך ורק באמצעות טרקטורים גדולים, הרי שבימינו הכלים הפכו להיות הרבו יותר ספציפיים לדרישות העבודה. אין כלי אחד למכלול עבודות, אלא מספר כלים המסווגים לקטגוריות עבודה שונות. כלי הצמ"ה השונים מאפשרים לנו לעבוד בצורה יעילה יותר, זאת בהתאם לסוג העבודה לו אנו זקוקים ולצרכים השונים הנגזרים ממנה.

כלי צמ"ה הם כלים ייעודיים, עוצמתיים ביותר ובעלי יכולת גבוהה לבצע סוגי עבודה שונים. מלבד העובדה שאצל בולדוזר פיתוח תקבלו שירות מקצועי ואמין בכל הקשור לעבודות עפר, אצלנו תוכלו לשכור כלי צמ"ה מגוונים, מתקדמים ואמינים.

תכנון מקדים קריטי לביצוע אופטימלי של עבודות עפר ופיתוח

את עבודות העפר והפיתוח נהוג לחלק לשני מרחבים עיקריים:

1. מרחב ה-CUT – מהמרחב הזה אנו מפנים את כל העפר על מנת ששלבי הבנייה הבאים יוכלו להתבצע כראוי.

2. מרחב ה-FILL – מרחב זה מציין את היעד אליו כמויות העפר יגיעו.

יש לדעת שההתעסקות עם העפר לא דורשת רק ידע טכני ותפעולי של כלי הצמ"ה, אלא גם ידע רחב בהנסדה גאו-טכנית. עבור תכנון אופטימלי של העבודה צריך לדעת לבצע חישוב מדויק של כמויות העפר שנלקחות מאזור העבודה ומפונות למרחב אחר.

איך החישוב הזה נעשה בפועל?

חברת בולדוזר פיתוח משתמשת בציוד ממוחשב ובמערכות מתקדמות היודעות להעריך ולשקלל באופן מדויק את כמויות העפר, מה שעוזר גם לחישוב עלות העבודה.

כשלוקחים קבלן לטובת עבודות עפר ופיתוח אנו ממליצים לקחת חברה מקצועית, בעלת ניסיון עבר והמלצות לקוחות קודמים.

חשוב לדעת שאחד מתפקידיו החשובים של הקבלן הוא, לדאוג לכך שכל הפסולת שנערמה בעקבות עבודות העפר תפונה לאתר מורשה. פסולת מסוג זה עלולה להסב סכנה בטיחותית ותברואתית לכל האנשים שעשויים להסתובב במתחם, ועל כן הדאגה לנושא זה חשובה.

עבודות עפר – הרבה יותר ממה שחשבתם

אין זה משנה אם מדובר על מבנה לתעשייה, למסחר או לבנייה, תשתיות או כל נכס נדל"ני אחר, בסופו של דבר הפרויקט הזה עתיד להיבנות על קרקע.

עד כאן הכל ברור. אבל במידה ולא ידעתם, משמעות העובדה שהמבנה עתיד להיבנות על קרקע היא, שהקרקע חייבת לעבור הכשרה מקדימה לפני שמתחילים לבנות עליה.

המודעות לעבודות הללו חשובה ביותר, מפני שרבים לא לוקחים בחשבון את שלב עבודות העפר, לא בהיבט של לוחות הזמנים ולא בהיבט הכלכלי של חישוב ההוצאות הכרוכות בכך.

אז מה כולל התחום הזה? אילו סוגים של עבודות עפר יש? באיזה כלים משתמשים עבור ביצוע עבודות עפר? האם השימוש בעבודות עפר הוא רק עבור הכנה של שטחים לבנייה או גם במסגרת מבנים קיימים או מבנים שנדרשים לעבור שיפוץ?

ומה לגבי בחירת קבלן – על פי אילו קריטריונים הייתם ממליצים לבחור קבלן? על שאלות אלו ועוד המומחים של חברת בולדוזר פיתוח יענו לכם במאמר זה!

מה כלול עוד בעבודות עפר ופיתוח?

צמד המילים "עבודות עפר" מייצג למעשה את כל העבודות שמבוצעות עבור קביעת הטופוגרפיה ועיבוד הקרקע המיועדת לבנייה. עבודות מהסוג הזה כוללות סוגי עבודה רבים:

 • הגבהת שטח, העמקת קרקע, חציבה בקרקע, הטיית פני הקרקע, יישור פני הקרקע, יצירת מפלסים בשטח וכן הלאה.
 • חפירת תעלות – עבודות עפר ופיתוח עוסקות גם בחפירת תעלות לצורכי הובלה של תשתיות ביו, חשמל, מים תקשורת וגז, חפירה של תעלות ניקוז ותעלות מים וכדו'.
 • חציבת קומת מרתף – חציבה של שטחי מסחר תת-קרקעיים וקניונים, חציבת מרתף עבור בתים פרטיים, חציבה לטובת מבנים משוריינים תת-קרקעיים ומקלטים, וכן על זה הדרך.

כפי שבוודאי שמתם לב כל הפעולות הללו כלל לא נוגעות לבנייה הממשית של המבנים אלא הן מהוות רק הכשרה והכנה לקראת הבנייה עצמה. וויתור על חלק ההכנה כמוהו כוויתור על בנייה תקנית של המבנה.

בשל כך, מכלול העבודות הללו נמצאות תחת הכותרת של "עבודות עפר ופיתוח", שכן עבודות אלו מתמקדות במכלול השינויים שמתבצעים בקרקע ועל פניה.

כמובן, קיימות משימות רבות נוספות שהקרקע עשויה לדרוש טרם הליך תחילת הבנייה, וגם הן כלולות בקטגוריה של "עבודות עפר ופיתוח" ומתבצעות על ידי חברת בולדוזר פיתוח, בכל מקום בארץ בו הפרויקט שלכם עתיד להיבנות.

עבודות עפר ופיתוח

הקשיים שכרוכים בעבודות עפר ופיתוח

כפי שבוודאי יכולתם לשים לב, עבודות עפר ופיתוח אינן מלאכות פשוטות. גם אדם בעל יכולת טכנית גבוהה לא יכול לוותר על קבלן ביצוע מומחה ולנסות לעשות את כל העבודות הללו לבד.

עבודות עפר ופיתוח אלו עבודות שמתבצעות תחת עומס פיזי גבוה מאוד הנובע משתי סיבות עיקריות:

1. הקושי המרבי בעיבוד הקרקע.

2. הקושי לשאת בידיים את חומרי העבודה ומשקל האדמה במסגרת הכשרת הקרקע.

בעבר הרחוק, בימים בהם הטכנולוגיה לא הייתה "הכי מתקדמת", ביחס להיום, עבודות אלו בוצעו בעזרת כלים ידניים, כגון: טורייה, מעדר, דליי חומר ומריצה. בהמשך השנים נכנסו לסל הכלים האלה גם שימוש בכלים פנאומטיים שבראשם עמד פטיש האוויר.

ומה מצבנו היום? האם התקדמנו מאז השימוש באותם כלים ידניים?

התשובה היא: כן גדול! בזכות הקדמה האנושית זכה הענף הטכנולוגי ותחום עבודות העפר בפרט ל"מתנות" רבות. בימינו כבר כמעט ואין צורך להשתמש בכל הכלים הידניים שנהגו בעבר, שגם מבצעים עבודות פחות מדויקות, גם אורכים זמן ממושך יותר וגם מעייפים את הגוף והנפש.

בימינו פותחו כלי צמ"ה כבדים (ציוד מכני הנדסי) שנותנים מענה מושלם לכל העוסקים בעבודות עפר ופיתוח.

חברת בולדוזר פיתוח זוכה להחזיק תחת ידיה כלים רבים ומגוונים מהרמה הגבוהה ביותר.

בין הכלים שנמצאים ברשותנו תוכלו למצוא:

 • באגר (מחפר)
 • דחפור
 • מחפרון
 • מיקרו מחפרון
 • מקדחות קרקע
 • בובקאט
 • מיני מחפרון
 • שופל
 • פטיש חציבה
 • ועוד כלים כבדים רבים ויעילים העוזרים לנו לבצע את העבודה בדרך הטובה ביותר, הבטוחה ביותר והמהירה ביותר.

אולם, לא די בחזקה הכלים עצמם. הכלי הוא רק אמצעי לבצע את המלאכה בדרך הטובה ביותר, אך כדי שהמלאכה תתבצע בצורה המושלמת צריך לדעת להשתמש נכון בכלים.

מלבד יכולת ההפעלה הטכנית של המכשירים, על בעל המלאכה לדעת להתאים בין סוג המלאכה הנדרשת לבין הכלי המתאים לאותה מלאכה. ההתאמה הזו חייבת להתייחס לפרמטרים רבים: היקף המשימה, כמות החומר, הפער בין המצב ההתחלתי לתוצאה הסופית, רמת העומס, רמת דיוק המשימה ועוד.

לצורך העניין אם אתם זקוקים לחציבת מרתף עבור בית פרטי לא תוכלו לעשות שימוש בבאגר מלא, בשופל או אפילו במחפרון.

במקרה כזה עדיף להשתמש בכלי צמ"ה קטנים יותר כמו בובקאט, מיני מחפרון או מיקרו מחפרון ואף כלים פנאומטיים מכניים.

איך לבחור קבלן עבודות עפר?

אם תבצעו חיפוש פשוט בגוגל אחר קבלן ביצוע של עבודות עפר ופיתוח, תוכלו למצוא מספר לא מבוטל של אנשי מקצוע שעשויים לענות להגדרה הזו.

כיצד ניתן לבחור ולהעדיף חברה אחת על פני האחרת?

כמו כל נותני השירות, גם בתחום עבודות עפר תוכלו למצוא מגוון חברות וקבלנים, חלקם מקצועיים יותר וחלקם פחות, בלשון המעטה.

חשוב לדעת שלא תרצו לעבוד בהכרח עם כל קבלן שמפרסם את עצמו, ולפעמים הקבלן גם יכול להיות מאוד מקצועי – אך הוא לא מתאים לעבודה הספציפית שלכם.

עבודות עפר ופינוי

אז מה חשוב שתדעו בעניין הזה?

1. וודאו שאתם עובדים מול קבלן מורשה

ראשית, עליכם לוודא כי הקבלן שמציע את שירותיו הוא קבלן רשום ומורשה שמופיע בפנקס הקבלנים שמנוהל ע"י רשם הקבלנים שבמשרד השיכון.

למה הנתון הזה כל כך חשוב? מפני שקבלן רשום זה לא רק תואר טכני אלא לרוב מעיד על היותו של הקבלן מקצועי ובעל וותק רב. מעבר לכך, העובדה שהקבלן מוגדר כ"קבלן רשום" מחייבת אותו לעמוד בסטנדרט של שירות שמשחק עבורכם.

קבלן רשום יבצע עבורכם את העבודה על הצד הטוב ביותר על מנת שלא לאבד את מעמדו, ולכן בכל הקשור לעבודה עם קבלן רשום, ובפרט עם חברת בולדוזר פיתוח, אין לכם מה לדאוג מביצוע עבודה ברמה נמוכה או מ"נטישת קבלן", מקרים שלצערנו חוזרים על עצמם יותר מדי פעמים בעבודה עם נותני שירות לא מקצועיים.

2. וודאו שהקבלן שמתמחה בסוג הפרויקט שלכם

קבלני עפר אינם מומחים בהכרח בכל סוגי הפרויקטים השונים בעולם עבודות העפר והפיתוח. קבלנים מסוימים מתמחים בפרויקטים רחבי ידיים של תשתיות, שעה שקבלנים אחרים מתמחים בעיקר בעבודות מול המגזר הפרטי.

לכל פרויקט כזה יש דרישות שונות, בין אם מדובר על כלי הנדסה כבדים מסוימים, התמחות בכלי עבודה שונים, מרחב עבודה שונות ומשימות שונות.

לצורך העניין, אדם שנצרך לעבודות עפר ופיתוח לטובת יישור שטח והכשרתו לקראת בנייה של בית חדש, לא יהיה נכון מבחינתו להזמין קבלן שההתמחות שלו היא בחציבת מרתפים עבור בתים פרטיים, או להזמין קבל שההתמחות שלו היא בפריצת הרים לטובת סלילת כבישים ובעבודות תשתית.

3. אל תוותרו על מספר הצעות מחיר

בתוך מירב השיקולים שאתם נדרשים לעשות בדרך לבחירת קבלן עבודות עפר ופיתוח, פרמטר המחיר משחק כמובן תפקיד חשוב בכל המערכת הזו.

מכיוון שעבודות עפר ופיתוח דורשות הוצאה כספית די גדולה, אנו ממליצים לכם לעבור על בחום לקחת מספר הצעות מחיר מקבלנים שונים ולהשוות ביניהן. אולם, רבים נוטים לייחס למחיר את כל כובד המשקל בבחירת קבלן לעבודות עפר – וכאן רבים טועים.

אז בואו נציין עובדה פשוטה: הצעת מחיר זולה היא לא בהכרח משתלמת, ומאידך – הצעת מחיר יקרה לא בהכרח מעידה על עבודה ברמה גבוהה. שתי ההנחות הללו הכרחיות להפנמה.

תמיד כדאי לבדוק במחירון דקל עבודות עפר בשביל לקבל מושג על רמת המחירים בעבודה הדרושה לכם. ישנם עוד מגוון סוגים של מחירון עבודות עפר שניתן לבדוק גם בהם.

אז מה כן מעיד על מקצועיות ואמינות? אנו ממליצים לכם לחפש המלצות רבות על נותן השירות. החוויה של הלקוחות מול נותן השירות היא העדות הטובה ביותר למקצועיותו ואמינותו.

לקוחות מרוצים נוטים לפרגן לבעל המקצוע מול הם עבדו, כמו שלקוחות מאוכזבים – ואולי אפילו יותר – נוטים לפרסם את אכזבתם מנותן השירות.

על מנת להתחיל עבודה עם קבלני עבודות עפר בראש שקט, כמה שניתן, אנו ממליצים לכם לאסוף כמה שיותר נתונים אודותיו, הן מבחינת שנות וותק ופרויקטים אותם הוא כבר ביצע, והן מבחינת הפידבקים שלקוחותיו נותנים.

4. הסכם עבודה – פעולה פשוטה עם משמעות גדולה

הסכמים. מילה שיוצרת קצת טעם חמוץ, אך למעשה היא הכרחית ביותר. לשני הצדדים.

אנו ממליצים לא לסמוך על דברים שבעל פה, אלא לכתוב הסכם עבודה מסודר בו יהיו כתובים: תוכנית העבודה המפורטת, הצעת המחיר הסופית ותאריך סיום עבודה משוער בהם הקבלן מתחייב לעמוד לכל אורכו של הפרויקט.

הסכם מעין זה, גם מול קבלן רציני ונחמד, יכול למנוע הרבה עוגמת נפש ולתת לשני הצדדים ביטחון בדרך לסיום עבודות העפר הנדרשות.

דגשים חשובים בבחירת קבלן עבודות עפר

אז כפי שאמרנו פעולת הבנייה תמיד חייבת להתבסס על עבודה מקדימה העונה לשם "עבודות עפר ופיתוח". על מנת שעבודה זו תצא לפועל על הצד הטוב ביותר, עליכם לבצע בחירה מושכלת בקבלן ביצוע.

חברת בולדוזר פיתוח – עבודות תשתית ועפר, פורסת בפניכם את המידע הכי חשוב שתוכלו לקבל לפני בחירת קבלן לעבודות עפר.

ההכנה לכל פרויקט משמעותי עוברת דרך עבודות עפר ופיתוח

כשרואים בית מפואר בנוי עם גינה יפה, מרפסת מרשימה וחיפוי נאה, יש נטייה לשכוח דבר אחד: לכל אלה קדמו עבודות עפר קריטיות שהכשירה את הקרקע לבנייה.

אז כמו שהבנתם, השלב הראשון בדרך לבניית כל מבנה הוא – עבודות עפר. התחום של עבודות עפר הוא די רחב וכולל תחתיו בנייה תת-קרקעית, סלילת כבישים חדשים וסידור מדרכות, טיפול במערכת הביוב והניקוז ועוד.

מה תפקידו של קבלן עבודות עפר ופיתוח?

הקבלן הוא בעצם ה"מנצח" על כל תחילת הפרויקט שלכם. כך צריך להיות היחס אל תפקידו של הקבלן. משכך, חשוב מאוד לבחור מישהו עם ניסיון עבר רב ב"ניצוח" על פרויקטים מוצלחים.

תיק עבודות הוא פרמטר חשוב לבחינת מקצועיות. היבט נוסף אליו כדאי לשים לב הוא, עניין לוחות הזמנים. מכיוון שעבודות העפר הן רק חלק מה"פרויקט הגדול" חשוב מאוד לשים לב שהקבלן מתחייב לעמוד בלוחות הזמנים שלכם.

חריגה מלוח הזמנים של עבודות העפר עלולה לגרום לעיכוב בפרויקט כולו, ומסיטואציה כזו אתם רוצים להימנע.

ציוד חדיש, בטיחות ומקצועיות

עבודות עפר דורשות עבודה עם כלים מסיביים מאוד. כלי הצמ"ה בהם אנו ממשתמשים במהלך עבודתנו, כמו בובקטים, טרקטורים, מחפרים, מנופים ועוד, הם כלים כבדים שדורשים ידע והכשרה בתפעול שלהם.

בהיבט זה חברה שמחזיקה בכלי צמ"ה מתקדמים ומקצועיים היא חברה שמייעלת את משך זמן העבודה שלה ומביאה תוצאות יותר טובות. מלבד התוצאות הטובות שכלי צמ"ה מתקדמים נותנים, שימוש בכלים הנדסיים ישנים כרוך בחוסר בטיחות ועלול לגרום לפציעות וסכנה לעובדים.

בלא צורך להרחיב, ידוע לכולם שאתר בנייה הוא לא המקום הכי בטיחותי בו הייתם רוצים להיות. בשל כך, חשוב מאוד לשים לב לכך שהקבלן מקפיד בצורה מדוקדקת על כל חוקי ונהלי הבטיחות.

אתר בנייה מזמן לפתחנו אתגרים בטיחותיים רבים בדמות: בורות חשופים, כלי צמ"ה גדולים שנמצאים בתזוזה מתמדת והמון דרכים בהן ניתן להיפגע. בשל כך, חשוב מאוד לבחור קבלן עבודות עפר ותשתיות שתחום הבטיחות מקבל אצלו מקום מרכזי.

אתר בנייה בו הקבלן "מעגל פינות" בכל הקשור לתחום הבטיחותי, מייצר סביבת עבודה מסוכנת לכל העובדים במתחם.

אתר יפה לא מהווה ערובה למקצועיות

כמו שמנצח טוב לא בהכרח מעיד על מקהלה טובה, כך קבלן טוב לא בהכרח מעיד על צוות עובדים איכותי. אנו ממליצים לבחור קבלן עבודות עפר בעל ניסיון שצוות העובדים שלו כבר עבדו בכמה פרויקטים מוצלחים.

יש אנשים שחושבים שעבודות עפר הן עבודות פשוטות שכל אדם עם יכולת טכנית בסיסית יכול לבצע. אולם, למען האמת המציאות בפועל שונה בתכלית.

פועלים שלא מוכשרים לעבודה הזו פשוט יציגו עבודה לא מקצועית וחלקית, קצב העבודה שלהם יהיה איטי והתוצר שהם יספקו יהיה לא אסתטי והכי חמור – לא בטיחותי. לכן אנו ממליצים לבחור בקבלן מקצועי שהמקצועיות שלו מתבטאת בכך שהוא בוחר צוות עובדים מיומן.

כיום יש כל מיני אנשים שעשויים להציג את עצמם כקבלנים, למרות שהם לא עובדים על פי חוק ולא לפי התקנות הנדרשות. אנשים אלה יכולים לבנות אתר יפה ומושקע, שעה שאינכם יודעים עליהם דבר מלבד יותר מהנתונים השטחיים האלה.

היו חכמים, אל תסגרו עסקאות של עשרות אלפי שקלים מול אדם שלא צברתם עליו מספיק מידע. נסו לגשש אחר פרויקטים שבוצעו על ידי הקבלנים השונים שמפרסמים את עצמם, בקשו תיק עבודות, בררו על אדם שכבר עבד עם הקבלן עליו אתם בודקים ושאלו אותו שאלות.

קבלן מורשה – מרכיב קריטי לעבודה שקטה ובטוחה

כמו כל תחום רציני בחיים, גם קבלן צריך להיות אדם שעבר הכשרה מסוימת. אולם לא די רק בהכשרה עצמה בשביל להפוך קבלן למקצועי, אלא הוא צריך להמשיך לפעול לפי התקנות של משרד הבינוי והשיכון בכל משך עבודתו.

עבודה עם קבלן לא מורשה היא מפתה, מפני שאתם יכולים לחסוך בכך בהוצאות שלכם. אך למען האמת החיסכון הזה עשוי להיות חיסכון רק לטווח הקצר ולא לטווח הרחוק.

אז איך אתם יודעים אם יש לקבלן רישיון?

הדרך הכי טובה לברר זאת היא פשוט לשאול אותו. אולי זה קצת מוזר, אולי לא נעים, אבל זה ייתן לכם את הביטחון לו אתם כה זקוקים במהלך העבודה.

איך נדע שאנחנו בוחרים קבלן מקצועי?

האמת? מורכב מאוד לדעת האם הקבלן שמולכם מקצועי. אז למה לא לשאול אותו פשוט האם הוא מקצועי? כי ככל הנראה התשובה שלו תהיה שהוא מאוד מקצועי, זו הרי הפרנסה שלו.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי לדעת הקבלן מקצועי? לברר על עבודות עבר שהוא ביצע. על ידי בחינה של רמת התוצאות שהביא הקבלן בשטח, תוכלו לדעת העם הוא עומד בסטנדרטים שלכם.

במידה והגעתם אל הקבלן הזה דרך מכר או בן משפחה שעבד איתו בעבר, תוכלו לקבל חוות דעת טובה ומשקפת.

באופן כללי כדאי לדעת, שיחה עם אדם שכבר עבד עם הקבלן עליו אתם מבררים היא הפתרון הכי טוב. לרוב היא מייצגת את אופי העבודה שלו, את איכות העבודה שהוא נותן, ואת טיב היחסים שלו עם הלקוחות.

מה עם ביטוח לעובדים?

דרך פרמטרים שונים אנו יכולים לגבש לעצמנו עמדה ביחס לקבלן. מלבד הטיפים שנתנו לעיל קיימת דרך נוספת לגשש אחר מקצועיותו של הקבלן והיא – ענף הביטוחים.

קבלן שדואג לבטח א העובדים שלו מקבל עוד כמה נקודות זכות בכל הקשור לזהותו כקבלן מקצועי. כאמור, אתר בנייה הוא לא פארק שעשועים ומצויים בו סכנות שונות הנובעות מגובה העבודה, מסביבת העבודה ומהכלים שנעים בשטח הזה.

משכך, עובדים עלולים להינזק ולהיפגע. קבלן מקצועי ידאג לבטח את עובדיו שמסכנים מדי יום את עצמם.

טיפים למציאת קבלן עבודות עפר ופיתוח מומלץ

ברמה הפרקטית, איך תוכלו למצוא קבלן שמבצע עבודות עפר ופיתוח על הצד הטוב ביותר?

אנו ממליצים לפעול בשני צירים מרכזיים:

1. אין כמו משפחה – אם יש לכם קרוב משפחה או חבר שביצע עבודות עפר ופיתוח בתקופה האחרונה, אין טוב מאשר לבקש ממנו המלצה על בעל המקצוע שביצע עבורו את העבודה. המלצה מגוף ראשון שרוצה בטובתכם היא הטובה ביותר.

2. האינטרנט הוא כלי יעיל – באמצעות הרשת תוכלו להיכנס לפורומים ואתרי אינטרנט שונים על מנת להתרשם מקבלנים ולקבל פידבקים על העבודות שלהם. גם כלי כזה מתברר כאמין ומשקף נכוחה את המציאות בשטח.

על פי הבנתנו שני הכלים הללו יכולים לתת לכם מענה טוב ולספק לכם נתונים חשובים שעשויים להיות חסרים לכם אודות נותני השירות.

האם קיים הבדל בין עבודות עפר ופיתוח לעבודות עפר?

האם קיים הבדל מהותי בין סוגי העבודה הללו? האמת שלא. אם ננסה בכל זאת להבחין בין שני המונחים הללו, נוכל לומר שעבודות עפר ופיתוח מתייחסות גם להכנת התשתיות הפיזיות שמאחור יותר ישרתו את המבנה שעיד לקום במקום.

עבודות עפר, לעומת זאת, מתייחסות יותר לקרקע עצמה ולשטח עצמו. עבודות עפר מתייחסות לשינוע ולהזזה של כמויות גדולות של עפר מתוך מטרה ליישר את השטח או להכינו לקראת פרויקט של בניית מסילת רכבת, בנייה למגורים, סכרים, תעשייה או מסחר, וכן על זה הדרך.

המושג 'פיתוח' מוסיף לעבודה הזו גם את ההיבט של חציבת תעלות והכנה של בורות, בהם צפויים לעבור מאוחר יותר תשתיות החשמל, התקשורת, המים, הגז והביוב.

הן עבודות הפיתוח והן עבודות העפר מחייבות את נותן השירות בידע מקצועי רחב, בכל אחד מהתחומים הללו.

איזה ידע דרוש לעבודות אלו?

עבודות עפר יצריכו הבנה בעולם ההנדסה הגאו-טכנית, ביכולת לשנע עפר בזמן מינימלי תוך הגעה לתוצאה הנדרשת וכן יכולת הפעלה של כלים כבדים.

ומה דורש תחום הפיתוח?

עבודות הפיתוח דורשות עבודה מוקפדת ומדויקת שפועלת לפי תוכנית הבנייה, זאת על מנת להגיע ליעד בו השטח מוכן לקליטת תשתיות, זמן רב לפני הנחת אבן הפינה של המבנה החדש.

מה תפקידם של קבלני עפר ופיתוח?

עבודות עפר ופיתוח של שטחים מתבצעות באמצעות קבלני עפר מוסמכים. מה תפקידם של הקבלנים הללו?

תפקיד הקבלנים הללו הוא, להכין את כל תנאי העבודה הנדרשים לטובת ביצוע המלאכה על הצד הטוב ביותר. ומה זה אומר בפועל?

אחריות הקבלנים היא לספק את כל הציוד והכלים הנדרשים לטובת העבודה, בין אם מדובר על דחפורים, שופלים, טרקטורים, משאיות או באגרים.

ומי מבצע את העבודה עצמה? על הקבלן לגייס את צוות העובדים שלו וכן קבלני משנה לטובת ביצוע המשימה. פעמים שקבלן העפר הוא גם זה שיביא את הגורם ההנדסי המקצועי שיפקח על כל העבודות וכן ינחה בשטח את העבודה על פי תוכנית הבנייה.

בפעמים שלא קבלן העפר יביא את הגורם הזה, הקבלן הראשי של הפרויקט כולו הוא זה שיהיה אחראי לגייס אותו.

עבודות עפר ופיתוח – קטגוריה אחת עם סעיפים רבים

עולם עבודות העפר והפיתוח הוא עולם רחב מאוד הכולל חפירת תשתיות לצורכי בנייה, חשמל, אינסטלציה, תקשורת ועוד. למעשה אלו כל העבודות שמייצרות את הבסיס עבור התשתיות האחרות.

בתוך הקטגוריה הזו נוכל למצוא מגוון תתי התמחויות. למשל, הכשרה של השטח לבנייה באמצעות יישור הקרקע, עקירת עצים המפריעים למהלך העבודה הסדיר, הזזה ופינוי של כמויות עפר, סלעים ואדמה למתחם אחר, פריצת דרך ועוד.

חפירת מנהרות הידועה יותר בשמה כתחום המינהור, מהווה גם היא נדבך חשוב במכלול עבודות העפר. רמת הביצע של העבודה הזו מושפעת מאוד מהידע ההנדסי והמקצועי של בעל המלאכה.

גם עולם הקידוחים נכנס לתוך התמונה הגדולה של עבודות עפר ופיתוח. למשל, פעמים רבות אנו נדרשים לבצע קידוח כלונסאות שמחייב אותנו לחפור בצורה אנכית כלפי הארץ ולהגיע לעומק הקרקע בכדי להניח באמצעות עמודי ברזל את יסודות הבניין.

תחום עבודות העפר כולל המון תחומים, כפי שאתם בוודאי שמים לב, אך במסגרת המאמר הזה ניגע בעוד התמחות אחת והיא – הקמת סוללות עפר שיסייעו לנקז בצורה נכונה את ההצפות שעלולות להתרחש במהלך הבנייה, וכן עבור בידוד אקוסטי איכותי.

תעלות אלו חשובות מאוד מפני שבאמצעותן ניתן גם ליצור תשתית ייעודית שבה יונחו צינורות המים והביוב, כבלי התקשורת ועוד.

מקצועיות, בטיחות ואיכות – בולדוזר פיתוח

חברת בולדוזר פיתוח – עבודות תשתית ועפר יהא למעשה חברה קבלנית מורשית שמבצעת עבודות עפר מכל הסוגים ובכל היקף.

החברה מתמחה במנעד רחב של תחומים במסגרת עבודות עפר:

מחציבה של מרתף עבור בית פרטי, דרך הכשרת קרקע לבנייה ועד עבודות תשתית לאומית בעלות היקף עבודה רחב.

החברה מחזיקה באנשי מקצוע מכל התחומים:

מתחום ההנדסה, הביצוע, ייעוץ הקרקע, מפעילי כלי צמ"ה (גדולים וקטנים) וכמובן – החברה מחזיקה בצי שלם של כלי צמ"ה הנמצאים בבעלותה, בלא תלות בספקים חיצוניים, מה שעתיד להוזיל לכם את עלות העבודה!

אז במידה ואתם מחפשים חברה מקצועית ואמינה בתחום עבודות עפר ופיתוח, חברת בולדוזר פיתוח היא ללא ספק אחת הכתובות הנכונות ביותר עבורכם.

באמצעות האמצעים המתקדמים, ניסיון העבודה הרחב, המקצועיות והיחס הבין-אישי הגבוה, חברת בולדוזר פיתוח דואגת לכך שהעבודה תצא על הצד הטוב ביותר.

חברת בולדוזר פיתוח – ניסיון במגוון רחב של עבודות

כפי שציינו עבודות עפר שייכות לחלק חשוב מאוד מהליך העבודה. אמנם התוצאה החזותית, האסתטית והמוגמרת לא שייכת לחלק זה של העבודה, אבל בלא העבודה המקדימה הזו שהכשירה את הקרקע לשלב הבנייה האקטיבי – לא יכול שום פרויקט לצאת אל הפועל.

עבודות עפר ופיתוח חולשות על מגוון פרויקטים אותם אנו רואים מדי יום: סלילת כבישים, ניקוז וביוב, פיתוח תשתיות, בניית גשרים, הכשרה של בניינים רבי קומות ובתים פרטיים ועוד.

כל העבודות הללו דורשות ניסיון עבודה רב ומפגש מתמשך עם סוגי עבודה שונים בתחום הזה, זאת על מנת שהעבודות תצאנה לפועל בצורה הטובה ביותר.

חברת בולדוזר פיתוח שפועלת מזה כמה עשורים בקטגוריה של עבודות תשתית ועפר, זכתה למוניטין רב בציבור הישראלית, עבורו היא עמלה רבות. החברה עבדה בפרויקטים נבחרים הן מהמגזר הפרטי והן מהמגזר הציבורי.

בין העבודות השונות אותן ביצעה החברה תוכלו למצוא עבודות קריטיות כמו:

הצבה של תשתיות עבור שכונות חדשות ויישובים, שיקום כבישים קיימים, סלילת כבישים חדשים, הריסת מבנים, חפירת מרתפים, עבודות צנרת וביוב, בניית בורות ספיגה, הכשרת שדות חקלאיים, בניה ופיתוח של שטחים עירוניים, מחזור וגריסת עפר ופסולת בניין, עבודות גידור ותיחום ועוד.

בולדוזר פיתוח – הון אנושי יקר ומקצועיות מקסימלית

מקצועיות ואיכות העבודה הם ללא ספקים ערכים חשובים. חברת בולדוזר פיתוח עושה כל שביכולתה על מנת שלקוחותיה יצאו מרוצים בסוף העבודה. אולם, לא רק באיכות עבודה בלתי מתפרשת מאמינים בחברה, אלא גם בנתינת שירות מסור ללא פשרות ללקוחות החברה.

חברת בולדוזר פיתוח קנתה לעצמה שם מכובד כחברה שמעניקה שירות לקוחות בסטנדרטים הגבוהים ביותר בארץ!

אצלנו לא מתפשרים על כח אדם איכותי בדיוק כמו שלא מתפשרים על עבודה מקצועית ואיכותית בשטח.

לא משנה אם אתם זקוקים לעבודה סטנדרטית או להיקף עבודה נרחב – חברת בולדוזר פיתוח תעמוד לרשותכם בהתאם למפרט הטכני לתוכנית העבודה הרלוונטית לפרויקט שלכם!

מגוון העבודות להן אנו מוכשרים, עובדת היותנו "קבלן רשום" ותו התקן בו אנו מחזיקים מעידים ללא עוררין על העמידה של החברה בסטנדרטים גבוהים מאוד בכל הקשור לעבודות עפר ופיתוח.

חברת בולדוזר פיתוח – עבודה עם ציוד מתקדם ומשוכלל!

ככל שהטכנולוגיה הולכת ומתקדמת פעולות ידניות מייגעות מוחלפות במכונות ומכשירים חשמליים.

היתרון בכך הוא ברור: עבודה שהייתה מתבצעת במשך זמן ארוך, מעייף ופעמים רבות הייתה מניבה תוצאות בלתי מדויקות, מקבלת שדרוג מרשים בדמות מכונות וכלים עוצמתיים המפיקים תוצאות מהירות יותר, יעילות יותר ואיכותיות יותר.

אולם, גם המעבר לעולם לכלים מתקדמים לא שם בשורה אחת את כל חברות עבודות העפר. ומדוע? מפני שמדי שנה יוצאים דגמים חדשים, שכלולים נוספים וכלי עבודה יעילים יותר – מה שאומר שתמיד היעילות יכולה לגדול והעבודה תמיד יכולה להשתדרג.

חברת בולדוזר פיתוח שמה את המקצועיות גבוה מאוד בפירמידת הערכים. משכך, גם כלי העבודה של החברה נראים בהתאם. כאחת החברות המובילות היום בארץ בתחום עבודות העפר אנו מחזיקים בכלי צמ"ה מסוגים שונים, למגוון עבודות ולפיתוח אתרים בסדרי גודל משתנים.

החברה מחזיקה בשופלים, טרקטורים, בובקטים, באגרים, מחפרונים ועוד כלים המסייעים לנו לבצע את העבודה על הדרך הטובה ביותר. כך אנו ערוכים כל הזמן להעניק לכם את השירות הטוב והמקצועי ביותר.

מלבד זאת, אחד היתרונות המשמעותיים של חברת בולדוזר פיתוח הוא, העובדה שכלי העבודה שלנו נמצאים בבעלותנו ואנו אף משכירים אותם לחברות אחרות.

כאמור, חברות רבות נאלצות לשכור כלי צמ"ה שונים מגופים חיצוניים מה שמייקר להם את עלות העבודה וממילא מקפיץ את המחיר אותו הלקוח נדרש לשלם בסיום העבודה.

משפצים את הדירה או משדרגים את הגינה?
חברת בולדוזר פיתוח עשויה להיות הכתובת הנכונה בשבילכם

רבים סבורים שעבודות עפר ופיתוח מתמקדות אך ורק בשטחים שקשורים למבנה עצמו, לקרקע עליה יעמוד הבית.

אולם, למען האמת עבודות עפר ופיתוח לוקחות חלק במגוון עבודות נוספות, כאשר אמנם עיקרן קשור למבנה עצמו – אך נוסף לכך העבודות מתפרסות על תחומים נוספים.

עבודות עפר ופיתוח עוסקות גם כן בפיתוח שטחים חיצוניים, כלומר גם חלקים משמעותיים מאוד שהם לא בהכרח 'יושבים' על שטח המבנה.

לצורך העניין, עבודות אלו כוללות סלילת כבישים חדשים ומדרכות, מגרשי משחקים ושבילים, גנים, מגרשי חנייה ועוד. כפי שציינו, בתוך הקטגוריה הזו ניתן למנות גם הנחה של צינורות מים, קווי ביוב וחפירה של תעלות לטובת ניקוז של מי גשמים – כל אלו כלולים גם כן בתוך סל העבודות של פיתוח הקרקע שלכם.

איך נדע שאנו זקוקים לעבודות עפר ופיתוח?

רבים פונים אלינו ושואלים: מתי עלינו לשכור שירותי עבודות עפר ופיתוח? על מנת להקל על הציבור הרחב בחרנו לאפיין עבורכם את מרחב העבודה בו תחום עבודות עפר ופיתוח מתמחה, ולנסח עבורכם מספר קריטריונים איתם תוכלו לדעת האם אתם זקוקים לשירות זה.

בכל פעם שיש צורך לחפור תעלה על מנת להניח בה צנרת, או אפילו בעבודות יותר צנועות כמו למשל שיפוץ של הבית, העסק הוא הגינה, בכל פעם שבאים להציב אבנים משתלבות או אבני שפה, לבנות חנייה או לכבוש שביל מאספלט – תמיד עלינו להתחיל מעבודות עפר בסיסיות.

מה עושים באותן עבודות עפר?

 • קבלן העפר מפזר אבנים, חול, טוף, חצץ וכדו' על פני חצרות פרטיים.
 • קבלן העפר חופר תשתיות למרתף או לבריכה.
 • קבלן העפר מבצע הריסה של קירות ומבנים בצורה נקייה ובטוחה, כך שייווצר כמה שפחות נזק, אבק ולכלוך לסביבה.
 • קבלן העפר מרצף גינות, חצרות, חניות וכניסות לבתים על ידי בטון מוחלק, אבנים משתלבות ועוד.

באיזה ציוד משתמשים לטובת עבודות אלו?

כל עבודה שנעשית באמצעות כלי צמ"ה, החל במחפרון קטן ועד שופל כבד, תחשב כעבודת עפר.

קבלני עפר עובדים למעשה עם מגוון כלים מתקדמים ויעילים, כמו דחפורים, שופלים, מחפרים, משאיות לפינוי עפר וטרקטורים. אחד מתפקידיו המשמעותיים של קבלן העפר הוא, להתאים את הכלים שנמצאים ברשותו לסוג העבודה הנדרש.

כמו כן, על הקבלן לחשב בצורה מדויקת את כמויות העפר שעתידות לצאת מאתר העבודה, לפנות את העפר מהמקום בצורה בטוחה ולהעבירו למרחב אחר.

עבודות עפר ופיתוח – תכנון נכון מהווה חלק קריטי מהצלחת העבודה

כשבאים לבצע עבודות פיתוח נרחבות יש צורך בחישובים מדויקים ובתכנון יסודי. החישובים מתבצעים באמצעות תוכנת מחשב שנמצאת באמתחתו של מהנדס שמתמחה בהנדסה גאו-טכנית.

מהנדס זה נדרש לפקח מגוון פעולות מורכבות, כגון: הזזה של אבנים, סלעים, חול, עפר ואדמה בכמויות גדולות. במקרים בהם העבודות מצומצמות יותר החישוב יתבצע בצורה דומה, באמצעות הקבלן והמהנדס.

ומה לגבי פינוי הפסולת? מי אחראי על החלק הזה?

המגזר העירוני והפרטי, משפצי דירות ובתים, קבלנים, פועלי בניין וכל מי שמתעסק בעבודות עפר זקוק לפנות את כל הפסולת שנצברה במהלך עבודתו.

מי שלא יודע, החוק קובע שלא ניתן לפנות את הפסולת לכל מקום, אלא אך ורק לאתר מורשה ומוסך. גם ההובלה לא יכולה להתבצע בכל דרך, אלא רק באמצעות מכולת עפר תקנית שבצורה בטוחה תעביר את הפסולת אל האתר המיועד באופן מסודר ותקני.

חברת בולדוזר פיתוח מתחייבת לבצע עבורכם את כל מה שקשור לפינוי הפסולת. החברה מתחייבת לעבוד באופן נקי ובטוח, וכן לוודא בסיום העבודה שהשטח נשאר נקי מפסולת, מאבק ומחול שהצטברו תוך כדי העבודה.

עבודות עפר ופיתוח בתקופת החורף – אתגר מיוחד

כפי שציינו עבודות עפר מהוות את הבסיס הקריטי לסוגי פרויקטים רבים, כגון: הנחת תשתית חיונית, סלילת כבישים, הקמה של מבנים מכל הסוגים ועוד עוד שורה של פרויקטים שנמצאים תחת הקטגוריה הזו.

ההתפתחות המתמדת והצרכים השונים של הציבור בישראל מחייבים לבצע את העבודות הללו גם בתקופת החורף – על אף העובדה שכמות המשקעים במדינת ישראל לא תמיד גבוהה באופן מיוחד, בכל זאת הדבר דורש היערכות מיוחדת.

הקרקע רטובה ותנאי השטחה קשים, על מה עלינו להקפיד במהלך העבודה?

במסגרת שלל הפרויקטים שכלולים בעבודות עפר ופיתוח נוכל למצוא פעולות כמו סילוק מכשולים שונים הממוקמים בשטח העבודה ומפריעים ליישור הקרקע, להידוק האדמה ולהובלת העפר המיותר לאתר אחר.

בכך, היעד הכללי של העבודה, כמו סלילת כבישים, הקמת מבנים, בניית גשרים, ועוד – פשוט נאלץ להתעכב.

אז למה חשוב בעיקר להסב את תשומת הלב בעבודות עפר ופיתוח בחורף? פרויקט שמתבצע בתקופת החורף דורש תשומת לב מיוחדת לנושא הניקוז. למען האמת, הצורך בניקוז לא עולה רק בתקופת החורף אלא בכל תקופה בשנה בה מתבצעות עבודות עפר ופיתוח.

גם כאשר סוללים כביש בתקופה חמה יותר בשנה על הקבלן לקחת בחשבון אפשרות של ימים גשומים ולדאוג לכך שלא ייווצר מצב של הצטברות יתר של מים על הכביש. בעונה חורפית עבודות אלו יתבצעו בצורה אפקטיבית עוד יותר, זאת על מנת שהעבודה תוכל להתנהל באופן יעיל ביותר.

מה עוד עלינו לדעת בעניין הזה? עבודה בימים חורפיים דורשת להצטייד בציוד ייעודי שנבחן בקפידה ומוכן לשרת את הפועלים ולסייע להם למלא את תפקידם גם כשהקרקע רטובה ותנאי העבודה קשים.

כלי הצמ"ה מאפשרים לנו לעבוד גם בתנאי מזג אוויר מורכבים

מגוון כלי עבודה רבים משמשים את חברת בולדוזר פיתוח עבור ביצוע של עבודות עפר ופיתוח בכלל, ובפרט בתקופת החורף. מחפרים, מפסלות, דחפורים, שופלים ומשאיות לטובת פינוי עפר – אלה רק חלק מהכלים שמשמשים את צוות העובדים שלנו.

את כל כלי הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי) הללו עלינו להכין לקראת כל עבודת עפר ופיתוח, ובפרט כאשר מדובר על עבודה בעונת החורף.

איזו הכנה מיוחדת עלינו לעשות לפני עבודה בימי החורף?

לפני עבודה בתקופת החורף עלינו לבצע בדיקת צמיגים לכל משאית, על מנת לוודא את תקינותה ואת הבטחת האחיזה שלה בכביש בצורה אופטימלית.

כמו כן, עלינו לוודא שמערכת הבלימה עובדת בצורה תקינה על מנת לספק בטיחות מקסימלית, ולוודא שכלל המערכות פועלות בצורה טובה בכדי שעבודות העפר יתבצעו בצורה יעילה ומהירה, בלי עיכובים מיותרים.

האם קיימות עוד בדיקות שעלינו לבצע לפי עבודות בחורף?

בדיקות אלו עדיין לא מבטיחות את תקינותה של העבודה בצורה מלאה, ועל כן עלינו לבצע בדיקות נוספות ומקיפות עבור הדחפורים, השופלים ושאר כלי העבודה.

הדחפור (ובשמו הנפוץ – הבולדוזר) למעשה הוא כלי עבודה רב עוצמה שתפקידו לפנות ולהזיז מכשולים כבדים, לקחת חלק ביישור הקרקע (על ידי כף הפלדה שנמצא בחזית הדחפור), ולחשוף את תוואי-השטח.

השופל (בשפה העברית 'מחפרון') מאפשר להעמיס כמות גדולה של עפר על ידי הכף הקדמית שנמצאת בחזיתו. בחלקו האחורי של השופל מותקנים פטיש הידראולי ומחפר, כאשר שני אלה מסייעים מאוד להשלמת עבודות העפר, ובייחוד בתקופת החורף.

לניסיון עשיר בתחום עבודות העפר והפיתוח אין תחליף

בכל מצב ומאפייני שטח עבודות עפר מהוות אתגר לוגיסטי והנדסי. יש תנאי שטח מורכבים יותר ויש תנאי שטח מורכבים פחות, אך מה קורה בחורף – שעה שתנאי השטח עלולים להיות קשים מאוד? התשובה היא, שרק חברת עבודות עפר ופיתוח מקצועית ומנוסה תוכל לתת לכם מענה מספק לשאלה הזו.

ניסיון בכל תחום בחיים הוא תמיד דבר חשוב שמספק לרוב תוצאות מיטביות, אבל כשמדובר על עבודה בתנאי שטח קשים, במזג אוויר מורכב וביכולת דיוק גבוהה – הניסיון הופך להיות קריטי פי כמה.

בזכות הניסיון הרב של חברת בולדוזר פיתוח, צוות העובדים שלנו מסוגל להוביל את העבודה בצורה שקטה ובטוחה, לזהות בעיות שצפויות לעלות במהלך העבודה בגשמים ולהיערך בצורה אופטימלית לקראתן.

עובדי החברה מתורגלים בבלת"מים שונים שצצים תוך כדי העבודה בימי החורף, וזה מה שמאפשר להם ביטחון רב בביצוע עבודות עפר ופיתוח בתקופת החורף.

לסיכום:

עבודות עפר מלוות כל פעילות בנייה שדורשת העברה והזזה של כמויות משמעותיות של סלעים ועפר למקומות אחרים.

מטרת העבודות לרוב היא, ליישר את אדמת השטח המיועד לבנייה ולהכשיר אותו לבנייה ממשית. חברת בולדוזר פיתוח מתמחה בעבודות מסוג זה כבר שנים רבות.

עשרות הלקוחות שפונים אל החברה ומשיבים בפידבקים רבים מעידים על כך שעבודה עם החברה שלנו היא בחירה נבונה.

החברה מאמינה בנתינת שירות אמין, מקצועי, בטוח ויסודי לקהל הלקוחות שלה.

אנו מאמינים כי שביעות הרצון של הלקוחות מהווה חלק משמעותי מההצלחה שלנו, ומשכך היחס האישי, הטיפול המסור והעבודה המקצועית נמצאים אצלנו בראש סדר העדיפויות.

מחפשים שירות? השאירו פרטים ונחזור אליכם

מידע נוסף